- Najważniejsza jest podmiotowość drużyn i drużynowych !!!!

Nadzwyczajny Zjazd ZHP

Planowany w grudniu 2011 roku  Nadzwyczajny Zjazd ZHP, zgodnie             z decyzjami ostatniego zjazdu zwyczajnego, ma przyjąć nową strategię, Statut oraz program ZHP.
W związku z tym w marcu 2011 roku Przewodniczący ZHP hm. Adam Massalski powołał Zespól Statutowy, składający się z przedstawicieli Konwentu Rady Naczelnej (Przewodniczący ZHP, wiceprzewodniczący oraz przewodniczący stałych komisji RN), Głównej Kwatery, Centralnej Komisji Rewizyjnej, Naczelnego Sądu Harcerskiego, komendantów chorągwi, przewodniczących rad chorągwi oraz komendantów hufców, którego zadaniem jest przygotować projekt zmian w statucie ZHP na zbliżający się grudniowy zjazd.
Zespół Statutowy nie założył tworzenia nowego statutu. Ustaliliśmy, że dokonamy przeglądu poszczególnych zapisów i określimy, które należy pozostawić (te, które są niezbędne lub wynikają z innych przepisów prawa oraz te, których nie ma potrzeby zmieniać w tej chwili); które bez szkody dla statutu    i organizacji można przenieść do zapisów regulaminowych, uchwalanych przez odpowiednie władze (Radę Naczelną czy Główną Kwaterę); naniesienie tych zapisów, które wynikają z aktualnych przepisów prawa, a w pozostałych przypadkach zaproponujemy rozwiązania wariantowe lub określimy pytania, na jakie trzeba odpowiedzieć, aby stworzyć podstawowe zapisy Statutu. Dopiero w ostatniej fazie, po konsultacjach przy pomocy kancelarii prawnej zespół przystąpi do budowania spójnego tekstu. Zespół przyjął także podstawowe założenia na jakich rozpoczął rozważania statutowe, a właściwie rozmowę          o organizacji.
Uważamy, że:
·    najważniejsza jest podmiotowość drużyn i drużynowych – reszta autentycznie służy ich wspieraniu,
·    statut ma być krótki - należy ograniczyć liczbę zapisów statutowych, przesuwając jak najwięcej rozstrzygnięć do przepisów wewnętrznych, dzięki czemu:
o    będzie większa możliwość reagowania w przypadku, gdyby jakieś rozwiązania okazały się nieskuteczne
o    dokument będzie łatwiejszy w stosowaniu dla kadry (patrz: podmiotowość),
·    jak najwięcej rozwiązań elastycznych – dających swobodę stosowania zapisów statutu w zależności od sytuacji środowiska,
·    przyjęte rozwiązania mają być adekwatne do wielkości, możliwości            i stanu organizacji,
·    przyjęte rozwiązania, w szczególności w zakresie kompetencji poszczególnych struktur mają być jasne, przejrzyste, jednoznaczne      i nie powodujące konfliktów kompetencyjnych,
·    funkcjonowanie Związku (w szczególności struktur) ma być tańsze.
 
Zespół spotykał raz w miesiącu, opracowując kolejne rozdziału statutu                 i przekazał do konsultacji środowiska wypracowane materiały. Przedstawił swoje propozycje podczas konferencji i spotkań z instruktorami podczas Zlotu Kadry

Propozycje zmian:

Członkostwo
·    zaproponowano do konsultacji likwidację kategorii członków wspierających z jednoczesnym przeniesieniem dotychczasowych członków wspierających do Ruchu Przyjaciół Harcerstwa, którego zasady regulowane są poza zapisami statutowymi.
·    zaproponowano rezygnację z pojęcia kadry w statucie, pozostawiając jako kategorię członków (bez zwyczajnych – po rezygnacji z kategorii członków wspierających) zuchów, harcerzy, harcerzy starszych, wędrowników, instruktorów i starszyzny. Określenie pojęcia starszyzny należy przenieść do zapisów regulaminowych, nawet z możliwością rozszerzenia tego pojęcia na członków powyżej szesnastu lat, pełniących funkcje statutowe i niebędących instruktorami, z takim samym wyróżnieniem kategorii instruktor, jak              w dotychczasowym statucie.
·    zaproponowano, aby uszczegółowić dotychczasowy zapis, że kara pozbawienia całości lub części praw członkowskich może obejmować także zakaz pełnienia określonych funkcji w ZHP.

·    zaproponowano rozszerzenie kompetencji właściwego komendanta hufca, komendanta chorągwi, Naczelnika ZHP o karę wykluczenia z ZHP.             W dyskusji podkreślano, że jest to bardzo duża kompetencja, ale praktyka pokazała, że istnieją sytuacje, które wymagają natychmiastowych interwencji. Oczywiście od takich decyzji byłaby możliwość odwołania się.


Kadencyjność
Ze względu na wpływ na prawa wyborcze poszczególnych kategorii członków omówiono także kwestie kadencyjności władz ZHP i zaproponowano poddać konsultacji zapisy osobno dla hufców osobno dla chorągwi i władz naczelnych:
·    pozostawić zapisy bez zmian (czyli ograniczenie pełnienia funkcji Naczelnika ZHP, Przewodniczącego ZHP oraz komendantów hufców       i chorągwi do dwóch kolejnych pełnych kadencji)
·    można pełnić funkcje maksymalnie przez 8 lat,
·    zlikwidować kadencyjność wszystkich władz,
·    zlikwidować kadencyjność na poziomie hufców, pozostawić na szczeblu chorągwi i władz naczelnych.

Struktura i władze
Przy rozważaniach dotyczących władzy oraz struktury ZHP zespół przyjął następujące założenia, wynikające z przepisów prawa oraz porządkujące              i zwiększające przejrzystość w zarządzaniu organizacją:  
·    na szczeblu chorągwianym oraz centralnym ze względu na osobowość prawną musi być komenda (zarząd) i organ kontroli i nadzoru
·    od decyzji wydawanych przez komendantów i przewodniczących przysługuje odwołanie do osoby pełniącej funkcję na wyższym szczeblu (od decyzji komendanta hufca do decyzji komendanta chorągwi, itd.),
·    od decyzji wydawanych i podejmowanych przez określoną władzę przysługuje odwołanie do władzy wyższego szczebla,
·    interpretacja uchwał należy do władzy, która je wydała (do Rady naczelnej, Głównej Kwatery),
·    unieważnianie decyzji należy do władz wyższych tego samego rodzaju (np. komendy chorągwi – Głowna Kwatera, rady chorągwi – Rada Naczelna),
·    finanse i gospodarkę kontroluje oraz udziela absolutorium jedna władza (dziś na poziomie chorągwi i centralnym absolutorium udzielają rady, ale na wniosek komisji rewizyjnych).


Najważniejsze propozycje:
·    zaproponowano, aby wykaz jednostek podstawowych był zamkniętym katalogiem, zawierającym tylko: gromady, drużyny, kręgi, oraz zastanawiano się, czy nie zrezygnować z instytucji związku drużyn, pozostawiając jako podstawową i jedyną formę działalności środowiskowej szczepy,
·    zaproponowano rezygnację z komisji rewizyjnej w hufcu, należałoby wówczas położyć duży nacisk na kontrole przeprowadzane przez jednostkę wyższego szczebla – organizowane przez właściwego komendanta. W hufcu kontrole winni tez sprawować drużynowi          i instruktorzy w sposób bezpośredni, zbiórką całego hufca, w związku z tym zaproponowano wariantowo:
·    kadencja trwa 4 lata, ale zamiast zjazdu sprawozdawczego odbywa się zjazd programowo-sprawozdawczy (zmiana nazwy ma na celu wzmocnienie programowego charakteru zbiórki, nastawionej na rozwój środowiska, a nie tylko na rozliczenie władz),
·    kadencja hufca trwa 2 lata,
·    kadencja trwa 4 lata, corocznie odbywa się zbiórka programowo-sprawozdawcza (przy rezygnacji ze zjazdu sprawozdawczego).
·    zaproponowano rezygnację z instytucji sądu harcerskiego jako władzy na wszystkich szczeblach – konflikty instruktorskie winny być rozwiązywane przez:
·    sądy harcerskie na szczeblu chorągwianym i centralnym, funkcjonujące jako typowe sądy koleżeńskie bez skomplikowanej procedury ,
·    sądy koleżeńskie powoływane „ad hoc” do konkretnej sprawy.
·    w przypadku likwidacji Naczelnego Sądu Harcerskiego kompetencja wykładni statutu przeniesiona zostałaby do kompetencji Rady Naczelnej.

Najwięcej dyskusji wzbudza kwestia liczby i rodzaju władz naczelnych    i chorągwianych. Zasada podstawową, jaka przyjęliśmy, było zmniejszenie ilości tych władz, poukładanie ich kompetencji                      i wzajemnych zależności tak, aby rodziły one jak najmniej konfliktów. Zaproponowano wariantowo:
·    jedna władza uchwałodawczo–kontrolna – Rada Naczelna               z wewnętrzną komisją rewizyjną, spełniającą dotychczasowe kompetencje Centralnej Komisji Rewizyjnej oraz komisją statutowo–regulaminową – posiadającą kompetencje interpretacji statutu i innych uchwał i regulaminów – z założeniem podejmowania ostatecznych decyzji przez całą radę, na szczeblu chorągwi rada chorągwi z wewnętrzną komisją rewizyjną, spełniającą dotychczasowe kompetencje Chorągwianej Komisji Rewizyjnej,
·    dwie władze:
§    rada o charakterze ideowo-programowym (na szczeblu centralnym ponadto z uprawnieniami do interpretacji uchwał oraz wykładni statutu),
§    komisja rewizyjna – sprawująca nadzór w sprawach finansowo-gospodarczych oraz udzielająca absolutorium,
·    dodatkowy wariant chorągwiany:
§    tylko komisja rewizyjna oraz zjazd programowy w połowie kadencji, rezygnacja z rady chorągwi.

Przewodniczący ZHP
Instytucja Przewodniczącego ZHP to kolejny trudny temat. Czy istnieje potrzeba jeszcze jednej, oprócz prowadzącego bieżącą politykę Naczelnika ZHP, instytucji w kontaktach z władzami państwowymi? Zaproponowano warianty:
·    rezygnacja z funkcji przewodniczącego i wiceprzewodniczących
§    przewodniczący jako przewodniczący Rady Naczelnej (podobnie wiceprzewodniczący RN), wybierany z jej grona z nazewnictwem: przewodniczący ZHP lub przewodniczący Rady Naczelnej ZHP.

Zjazdy chorągwi i Związku
Dyskusja na temat uczestników zjazdów dotyczyła zmiany proporcji poszczególnych ciał, które z klucza są uczestnikami zjazdów z głosem decydującym. Za nieuzasadnione uznaliśmy uprzywilejowanie poszczególnych komend (chorągwi i Głównej Kwatery), bo jeśli już mają mieć głos decydujący na określonym zjeździe instruktorzy, którzy tworzyli w danej kadencji rzeczywistość swojego środowiska, to takie prawo winny mieć wszystkie ciała – komendy, komisje rewizyjne czy sądy, jeżeli będą istniały albo najwyżej ich szefowie, stąd zaproponowano warianty:
·    Uczestnicy zjazdów chorągwi:
§    wybierani jak dotychczas
§    delegaci wybrani w hufcach, komendanci hufców, komendant chorągwi, przewodniczący wybieranych ciał chorągwianych (rada chorągwi, komisja rewizyjna), bez uczestnictwa z klucza członków komendy chorągwi,
§    delegaci wybrani w hufcach, komendant chorągwi, przewodniczący wybieranych ciał chorągwianych (rada chorągwi, komisja rewizyjna), bez uczestnictwa z klucza członków komendy chorągwi i komendantów hufców
·    uczestnicy zjazdów ZHP
§    jak dotychczas – delegaci wybrani w środowiskach (w hufcach lub rejonach hufców)
§    delegaci wybrani w środowiskach oraz Przewodniczący ZHP, Naczelnik ZHP, komendanci chorągwi, przewodniczący wybieranych ciał centralnych (Rada Naczelna, Centralna Komisja Rewizyjna), bez uczestnictwa z klucza członków Głównej Kwatery,
§    delegaci wybrani w środowiskach oraz Przewodniczący ZHP, Naczelnik ZHP, przewodniczący wybieranych ciał centralnych (Rada Naczelna, Centralna Komisja Rewizyjna), bez uczestnictwa z klucza członków Głównej Kwatery i komendantów chorągwi
·    zaproponowano także, aby ocenie podczas zjazdów wszystkich szczebli były poddawane wszystkie ciała, które są na nich wybierane, a nie tylko komendy (jak jest dzisiaj).

Absolutorium
Absolutorium to jedno z ustaleń statutowych, które budzi najwięcej kontrowersji i niezrozumienia. Ma duże znaczenie w przypadku rozliczeń pomiędzy zjazdami (może powodować wygaśnięcie mandatu), jednak nie ma takiego znaczenia na zjazdach zwykłych, gdyż nie rodzi żadnych konsekwencji formalnych (nawet w przypadku nie udzielenia absolutorium można dalej kandydować na funkcję).

Innym problemem jest ocenianie indywidualne członków danej władzy. Bardzo szczytny cel, ale w praktyce trudny zrealizowania, bo z założenia władza pracuje zespołowo i pod kierownictwem szefa (komendanta, Naczelnika), który zespół proponuje i za niego odpowiada. Zaproponowano następujące warianty:
·    absolutorium dla komendanta i komendy/Naczelnika i Głównej Kwatery, ale bez absolutorium dla poszczególnych członków komendy/Głównej Kwatery
·    zlikwidowanie instytucji absolutorium a w zamian jedynie  zatwierdzanie sprawozdań, przy jednoczesnej możliwości odwołania zarządu (komendanta i komendy) w dowolnym momencie trwania kadencji.

Osobowość prawna
Osobowość prawna to kolejna trudna dyskusja w Związku. Praktyka pokazała, że oprócz niewątpliwych zalet ma też niezwykle istotne wady. Wielu instruktorów twierdzi wręcz, że nie unormowanie kwestii z nią związanych może prowadzić do rozbicia ZHP. Niewątpliwie istotną sprawą jest poukładanie wzajemnych zależności pomiędzy poszczególnymi władzami. W toku dyskusji, w powiązaniu z uchwałami ostatniego zjazdu dotyczącymi dyskusji nad osobowością prawną dla hufców, zaproponowano następujące warianty:
·    pozostawić tak jak jest (czyli podwójna osobowość prawna),
·    powrót do pojedynczej osoby prawnej,
·    potrójna osobowość prawna – rozszerzenie osobowości prawnej na hufce.

Majątek i gospodarka
·    zaproponowano, aby dla majątku będącego w dyspozycji Głównej Kwatery ZHP obowiązywały takie same rozwiązania jak dotyczące majątku w dyspozycji chorągwi, gdzie organem wyrażającym zgodę na ich zbycie byłaby Rada Naczelna a jednostki ZHP miałyby prawo pierwokupu,
·    zaproponowano obniżenie z 10% do 5% wartości aktywów, od której należy uzyskać zgodę na zaciąganie kredytów,
·    składka  członkowska - zaproponowano, aby w kompetencjach Rady Naczelnej pojawiło się stwierdzenie: „określa zasady i sposób finansowania działalności ZHP”, co daje możliwość nakładania różnorakich zobowiązań finansowych na poszczególne jednostki ZHP, czyli kompleksowego uregulowania sposobu finansowania Związku,
·    zaproponowano, aby rozważyć zapis mówiący o tym, że ze sprzedaży majątku nieruchomego ZHP określona procentowo kwota przeznaczana byłaby na tworzenie „kapitału żelaznego”, na którego użycie wymagana byłaby każdorazowo zgoda Rady Naczelnej i tylko w wyjątkowych przypadkach.

Najdłuższa dyskusja odbyła się na temat rozdzielenia działalności gospodarczej od działalności programowej, co jest postulatem od lat formułowanym, choć do tej pory nie udało się określić, co się pod tym pojęciem kryje. Nie byliśmy w stanie zaproponować zapisu, który w sposób jednoznaczny rozwiązał ten problem. Pytanie nadal pozostaje aktualne.

Rozważana była także propozycja wyłączenia działalności gospodarczej do odrębnych podmiotów – zakładów działalności gospodarczej, fundacji lub spółek prawa handlowego, oczywiście przy zachowaniu własności w rękach ZHP majątku, który służyłby do działalności gospodarczej.

Zadania poszczególnych elementów struktury
    Uznaliśmy, że istnieje konieczność ponownego zdefiniowania zadań poszczególnych szczebli struktury ( hufca, chorągwi, władz centralnych) tak, aby struktura była dopasowana do oczekiwań oraz możliwości środowiska i służyła przede wszystkim wsparciu drużynowego. Zachęcamy do zajęcia stanowiska i przedstawiania konkretnych propozycji.
Druhny i druhowie
Bardzo wiele zależy od Was.Ze względu na bardzo ograniczony czas na konsultacje zaproponowanych rozwiązań, potrzebna jest niezwykła mobilizacja.
 Rozpoczęła się kampania sprawozdawcza w hufcach. Zależy nam na tym, aby proponowane rozwiązania były jednym z głównych, obok propozycji dotyczących strategii ZHP, tematów do dyskusji. Wszelkie zmiany potrzebują powszechnej akceptacji, bo to ma być nasza wspólna decyzja a nie studyjny projekt niewielkiego zespołu. To w końcu nasza organizacja i my musimy decydować o jej kształcie. I wyrażanie opinii o jego najważniejszych sprawach jest takim właśnie podejmowaniem odpowiedzialności za jej przyszłość. Każdy głos jest ważny, każdy weźmiemy po uwagę, każdy pomoże na Zjeździe ZHP podjąć słuszną decyzję.  Proszę o możliwe szybkie skonsultowanie propozycji     i przesłanie opinii na adres:
dariusz.supel@zhp.pl
hm. Dariusz Supeł, wiceprzewodniczący ZHP, szef Zespołu Statutowego

 

Mój głos w sprawie

 -Najawżniejsza jest podmiotowość drużyn i drużynowych

- Kadencyjność ograniczona do lat 6 (proponowane  są inne rozwiązania)

-Kadencja 2 lata

Należy skutecznie zablokować uwłaszczanie się na majątku ZHP !!!!